Mazuļa attīstība: ādas slāņu struktūra

Mazuļu āda ir ļoti trausla un maiga – uzziniet, kā attīstās atšķirīgi ādas slāņi, un iepazīstieties ar labākajiem veidiem, kā palīdzēt šajā procesā!

Zīdaiņu āda: zinātnes atklājumi

Būtu nepareizi pieņemt, ka mazuļiem āda ir tāda pati kā pieaugušajiem. Mazuļu ādas struktūra atšķiras, un āda vēl nav pilnībā attīstījusies.

Svarīgas ādas funkcijas

Āda ir ķermeņa lielākais orgāns: tā aizsargā mazuli un arī pieaugušu cilvēku pret mikrobiem, palīdz regulēt organisma temperatūru un ļauj, piemēram, sajust karstumu un aukstumu, kā arī sataustīt priekšmetus.

Atšķirības starp mazuļu un pieaugušu cilvēku ādu

Jūs droši vien jau esat ievērojuši, ka jūsu mazajam ir brīnišķīgi maiga āda. Tas ir tāpēc, ka mazuļu ādas struktūra un funkcijas nedaudz atšķiras, salīdzinot ar pieaugušu cilvēku ādu.

Mazuļu āda ir tik trausla un maiga tāpēc, ka tās virsējais slānis ir plānāks un nav tik izturīgs, salīdzinot ar pieaugušu cilvēku ādu. Tāpēc mazuļi ir tik uzņēmīgi pret izsitumiem autiņbiksīšu zonā, kurus izraisa berze no autiņbiksītēm. Turklāt tieši tāpēc zīdaiņiem ir augsts risks iegūt UV staru apdegumus.

Turklāt, tā kā ādas aizsargbarjera vēl nav pilnībā attīstīta, tā ir jutīgāka pret ārējiem kairinātājiem, kas var iekļūt ādā. Tas nozīmē arī to, ka bērniņa āda vēl nespēj saglabāt tik daudz mitruma, kā to spēj pieauguša cilvēka āda, jo mitrums tiek absorbēts un arī zaudēts daudz ātrāk.

Dažādie ādas slāņi atrodas ideālā savstarpējā harmonijā

Visi trīs ādas slāņi ir ideālā harmonijā viens ar otru, aizsargājot organisma iekšējos orgānus un regulējot temperatūras uztveri un taustes sajūtas.

Interesanti fakti par mazuļu ādu, kurus jūs varētu nezināt

  • Mazuļiem ir mazāk sviedru dziedzerīšu nekā pieaugušiem cilvēkiem, tāpēc mazuļiem nav tik laba termoregulācija.
  • Mazuļu āda ļoti ātri sadzīst.
  • Mazuļiem ļoti bieži tiek novērota ekzēma, jo viņiem ir sausāka āda nekā pieaugušajiem. Tomēr vairumā gadījumu šī situācija mainās, bērnam pieaugot.
  • Arī mazuļiem ir tieksme uz pinnēm – parasti pinnes labi sadzīst pašas no sevis.

No kādiem slāņiem sastāv cilvēka āda?

Āda sastāv no trīs dažādiem slāņiem:

  • virsējais slānis, kuru sauc per epidermu, kalpo kā aizsargbarjera, un tas atbild par ādas tonusu un aizsargā ķermeni. Šajā slānī atrodas arī nervu gali, pateicoties kuriem mēs spējam sajust priekšmetus.
  • Zem šī slāņa atrodas derma jeb slānis, kas sastāv no tauku dziedzerīšiem, matu folikuliem un saistaudiem. Derma ir cieši savienota ar epidermu. Kolagēns un citi saistaudi piešķir ādai tās elastīgo, vienmērīgo struktūru.
  • Pēdējais un dziļākais ādas slānis ir zemādas tauku slānis jeb hipoderma, kas sastāv no taukaudiem, kuros izvietoti lielie asinsvadi un nervi. Tā kalpo kā enerģijas krātuve, nodrošinot „polsterējumu un izolāciju”.


Bērna ādas attīstība

Mazajam augot lielākam, aug arī viņa āda, tāpēc ir svarīgi zināt, kā tieši attīstās bērna āda, viņam kļūstot vecākam.

Ko es varu darīt, lai palīdzētu veicināt sava bērna ādas attīstību?

Ja rūpēsieties par sava mazuļa ādu un lietosiet pareizus ādas kopšanas līdzekļus,  jūsu mazuļa āda attīstīties tā, kā nepieciešams. Lai intensīvi mitrinātu mazuļa maigo ādu, izmēģiniet *NIVEA Baby Caring Oil* ar mandeļu eļļu.

Mazuļu ādas attīstība: pamati

Sākotnēji, pēc bērniņa piedzimšanas, viņa āda ir ļoti plāna un maiga. Pirmo mēnešu laikā āda nostiprināsies un ar laiku kļūs biezāka un ne tik caurlaidīga. Kļūstot mazāk caurlaidīgai, tā kļūst arī mazāk jutīga pret potenciālajiem kairinātājiem. Arī sviedru dziedzerīšiem tiek atvieglotas to funkcijas.

Turklāt, jūsu mīlulītim augot lielākam, mainās arī viņa ādas tonuss. Ādas attīstība visstraujāk norit tieši pirmajos 4 dzīves gados.

Pirmajos mēnešos zīdainītim var būt novērojama piena krevelīte. Neuztraucieties! Tā nav bīstama un pazudīs pēc dažiem mēnešiem. Jūsu zīdainītim kļūstot par mazu bērniņu, lēnām sāks izzust strukturālās un funkcionālās atšķirības starp mazuļa un pieauguša cilvēka ādu.

Jūsu mazuļa āda dažādos vecumposmos

0–1 mēneši

Mazulim, kas tik tikko – viņam/viņai pat vēl nav viens mēnesis – ir ienācis pasaulē, ir pati trauslākā āda. Tā var būt klāta ar liegu apmatojumu, un tai var būt viegli violeta nokrāsa – tas viss ir pilnībā normāli.

Jūsu mazuļa āda dažādos vecumposmos

1–3 mēneši

Šajā vecumā mazuļi bieži cieš no ādas kairinājuma. Āda joprojām pielāgojas jaunajai videi pēc mātes vēderā pavadītajiem deviņiem mēnešiem. Uzmanieties, ja bērniņam ir nepārejoša ekzēma vai izsitumi autiņbiksīšu zonā.

Jūsu mazuļa āda dažādos vecumposmos

3–6 mēneši

Līdz šim brīdim jūsu mazulīša dabīgā ādas aizsargbarjera būs jau izveidojusies, un jūs bez bažām varēsiet lietot noteiktus vannošanās līdzekļus. Mēģiniet stimulēt mazuļa taustes sajūtu, izmantojot atšķirīgas struktūras priekšmetus.

Jūsu mazuļa āda dažādos vecumposmos

6–12 mēneši

Aptuveni 6 mēnešu vecumā jau ir droši uz īsu laiku izvest mazulīti saulītē. Dāsni uzklājiet mazuļiem piemērotu saules aizsargkrēmu, piemēram, NIVEA Baby SUN Protection Lotion SPF 50+.

Jūsu mazuļa āda dažādos vecumposmos

1 gads un vēlāk

Laikā, kad jūsu zīdainītis jau svinēs savu pirmo dzimšanas dienu, visi viņa ādas slāņi jau būs daudz vairāk attīstīti un jūs pamanīsiet, ka viņa/viņas āda jau ir daudz izturīgāka.

Maigi NIVEA kosmētiski līdzekļi tieši mazuļu ādai

Rūpes par maza bērniņa ādu

Maigajai mazuļa ādai ir nepieciešama pareiza ādas kopšana. Uzziniet, kā sniegt visu mazuļa attīstībai nepieciešamo!

Kada geriausias metas drėkinti?

Geriausias metas kūdikio odelei drėkinti – iš karto po maudynių, kadangi tai laikas, kai oda sugers didžiąją dalį drėgmės ir gaus daugiausiai naudos. 

3 mazuļu ādas kopšanas padomi, par kuriem nevajadzētu aizmirst

  •  Mazuļa vannošanai jābūt patīkamai, bet īsai. Pārāk ilga vannošanās sausinās bērniņa ādu.
  • Aizsargājiet sava mazā ādu pret salu un vēju! Neaizmirstiem par dūrainīšiem mazajām rociņām!
  • Pēc iespējas neļaujiet mazulītim uzturēties saulē, uzlieciet viņam/viņai galvā cepurīti un lietojiet saules aizsargkrēmu.

Mitrināšanas nozīme

Mazuļi, tāpat kā pieaugušie, bieži cieš no ādas sausuma. Faktiski šī problēma mazuļiem var būt pat izteiktāka, jo viņu ādas slāņi vēl ir tik vārīgi! Tāpēc ir ļoti svarīgi atrast tādu mitrinošo līdzekli, kas būtu piemērots jūsu bērniņam.

Ir nepieciešams, lai šis mitrinošais līdzeklis saturētu maigas sastāvdaļas, kuras gan koptu, gan nomierinātu mazuļa maigo ādu. *NIVEA Baby Moisturising Lotion* ar alveju aizsargā ādu 24 stundu garumā un padara ādu veselīgu un maigu.

Nebaidieties uzklāt šo mitrinošo līdzekli trīs līdz četras reizes dienā, ja jūsu mazulītim ir īpaši sausa āda.