Bieži uzdotie jautājumi par saules aizsarglīdzekļiem

Vai jums ir jautājumi par saules aizsarglīdzekļiem?

Šeit jūs atradīsiet atbildes

1. Kāpēc āda iesauļojas?
Saules ultravioletais starojums stimulē ādas pigmenta šūnas, un tajās kā aizsargmehānisms sāk veidoties brūnais pigments melanīns. Melanīnu mūsu organisms ražo dabīgā veidā, un tas absorbē ultravioleto starojumu, kā arī cīnās pret brīvajiem radikāļiem. Melanīna ražošana ir organisma dabīgā aizsargreakcija pret saules iedarbību. Ir svarīgi saprast, ka tas, kā āda iedeg un kāda ir tās dabīgā krāsa, ietekmē individuālo ādas uzņēmību pret ādas bojājumiem.

2. Kas ir saules aizsargfaktors (SPF)?
SPF skaitlis parāda, cik ilgi jūs drīkstat atrasties saulē, negūstot saules apdegumus, un tas ir atkarīgs arī no jūsu ādas pašaizsardzības spējas (piemēram, ja cilvēks var atrasties saulē 10 minūtes, negūstot saules apdegumus, tad šādam cilvēkam SPF 10 lietošana paildzinās uzturēšanās laiku saulē par 10 reizēm = tātad 100 minūtes). Tātad aizsardzība pret sauli ir atkarīga arī no jūsu ādas tipa. Un – pats svarīgākais – aizsardzība ir pilnīga tikai tad, ja līdzekli uzklāj pietiekamā daudzumā. Ieteicamais daudzums ir 2 mg/cm2 vienā lietošanas reizē, un tas nozīmē, piemēram, ka sejai ir jālieto līdzekļa deva aptuveni 1 pirksta garumā, pieauguša cilvēka ķermenim vidēji – 2–3 ēdamkarotes līdzekļa.

3. Cik lielu daudzumu ir pareizi uzklāt?
Aizsardzība, kuru nodrošina saules aizsarglīdzekļa lietošana, ir saistīta ar tā uzklāšanas daudzumu. Tāpēc saules aizsarglīdzeklis ir jāuzklāj dāsni uz visām ķermeņa daļām. Parasti tiek aizmirsts par skaustu, kakla priekšējo un augšējo daļu un kāju aizmuguri. Saules aizsarglīdzekļu lietošana viens no svarīgākajiem faktoriem, lai nodrošinātu efektīvu aizsardzību pret saules iedarbību: vienmēr uzklājiet tos jau pirms došanās saulē, lai nodrošinātu aizsardzību jau no paša sākuma. Vidēji pieaugušajam ir nepieciešams uzklāt 2–3 ēdamkarotes līdzekļa. Atkārtoti uzklājiet līdzekli ik pēc 2 stundām, kā arī vienmēr pēc peldēšanās, slaucīšanās ar dvieli un ja svīstat.
 

4. Vai bērniem un pieaugušajiem ir nepieciešami atšķirīgi saules aizsarglīdzekļi?
Bērnu āda ir īpaši uzņēmīga pret ultravioleto staru radīto kaitējumu. Viņu maigā āda vēl ir ļoti jutīga, un, ja bērns ir pavisam mazs, tad viņa ādas dabīgie aizsargmehānismi var vēl nebūt līdz galam izveidojušies. Ādas biezums un spēja ražot pigmentu pilnībā izveidojas tikai pusaudžu vecumā. Saules apdegumu biežums bērniem ir saistīts ar ādas vēzi lielākā vecumā, tāpēc bērniem vajadzētu lietot saules aizsarglīdzekļus ar augstu un ļoti augstu SPF. Turklāt bērniem patīk sauļoties un peldēties. Tas samazina bērna izturību pret ultravioleto starojumu, un saules aizsarglīdzekļi lielā mērā tiek noskaloti nost. Lai saules aizsarglīdzekļu iedarbība saglabātos pēc iespējas ilgāk, mūsu losjoni un spreji bērniem Kids Swim&Play ir izstrādāti tā, lai tie būtu īpaši ūdensizturīgi. Papildus testiem, kuros tiek vērtēta līdzekļu „īpašā ūdensizturība” un lietotāji veic 4 peldes 20 minūšu garumā saskaņā ar asociācijas „Cosmetics Europe” apstiprināto standartu, mūsu „ilgstošas ūdensizturības” testos lietotāji veic 6 peldes 20 minūšu garumā pēc līdzekļa uzklāšanas, un saules aizsardzībai pēc tam ir jāpārsniedz 50 % no sākotnējā rādītāja.

5. Vai saules aizsarglīdzekļa iedarbību var paildzināt, to uzklājot atkārtoti?
Aizsargājošā iedarbība nepastiprinās, ja līdzekli uzklāj atkārtoti. Tāpēc ir svarīgi jau pašā sākumā lietot līdzekli ar augstu saules aizsargfaktoru. Aizsargājošo iedarbību palīdz uzturēt atkārtota uzklāšana gan pēc slaucīšanās ar dvieli, gan pēc peldēšanās u.tml., gan regulāri vismaz ik pēc 2 stundām.

6. Ko nozīmē „ūdensizturīgs”?
Kosmētisko līdzekļu ūdensizturības testēšanai Eiropā tiek plaši izmantots standarts, kuru ir apstiprinājusi kosmētikas nozares vadošā organizācija „Cosmetics Europe”. Atbilstoši šim standartam visi mūsu ūdensizturīgie saules aizsarglīdzekļi ir testēti ārējos, neatkarīgos institūtos, kur apstiprināta to atbilstība ūdensizturības kritērijiem. Testa ietvaros lietotāji veic 2 peldes 20 minūšu garumā (ūdensizturīgiem līdzekļiem jeb „water resistant”) vai 4 peldes 20 minūšu garumā (īpaši ūdensizturīgiem līdzekļiem „extra water resistant”) pēc līdzekļa uzklāšanas, un saules aizsardzībai pēc tam ir jāpārsniedz 50 % no sākotnējā rādītāja. Tādējādi ūdensizturība netiek nodrošināta neierobežotu laika periodu.

7. Vai drīkst izmantot iepriekšējā gada saules aizsarglīdzekli, vai arī tas vairs nav iedarbīgs?
Mēs garantējam kosmētiskā līdzekļa kvalitāti 12 mēnešus pēc iepakojuma atvēršanas. Ja kosmētiskais līdzeklis ir glabāts normālos apstākļos istabas temperatūrā un ja tam nav savāda izskata vai smakas, to var lietot arī nākamajā sezonā.
Kosmētisko līdzekļu glabāšanas laiks ir samērā ierobežots, jo to ietekmē tādi faktori kā ķīmiskā nestabilitāte (emulsijas sadalīšanās), izstrādājuma smaržas un krāsas izmaiņas. Izplatītais viedoklis, ka saules aizsarglīdzekļu sastāvā esošais saules aizsargfaktors SPF ar laiku pavājinās un ka tikai jauni aizsarglīdzekļi nodrošina pilnvērtīgu aizsardzību, ir nepatiess.

8. Vai varu lietot saules aizsarglīdzekli apvienojumā ar citu NIVEA ķermeņa vai sejas kopšanas līdzekli?
To var darīt, ja vispirms lieto NIVEA saules aizsargkrēmu, nogaida 15 līdz 30 minūtes un tikai tad uzklāj NIVEA ķermeņa vai sejas kopšanas līdzekli. Šādi tiek saglabāta saules aizsarglīdzekļa un tajā ietverto UVA/UVB filtru efektivitāte.

9. Kas izraisa alerģiju pret sauli?
Alerģiju pret sauli izraisa oksidatīvais stress, kuru, savukārt, ādas šūnās rada ultravioletā starojuma stimulēti brīvie radikāļi. Tas izraisa pastiprinātu imūnsistēmas reakciju, un sākas iekaisuma procesi, kad parādās dažādi alerģiski simptomi. Parasti no šādas alerģijas cieš cilvēki, kuriem ir jutīga āda, – kopumā apmēram 20% cilvēku. Tā nav bīstama, taču ļoti nepatīkama. Mēs varam mēģināt izvairīties no alerģijas pret sauli, lietojot līdzsvarotu UVA/UVB aizsarglīdzekli, un UVA aizsardzībai jābūt īpaši augstai. Turklāt līdzekļa sastāvā esošās aktīvās vielas, kas aizsargā šūnas, piemēram, E vitamīns, stiprina ādas izturību pret saules iedarbību. Ja jūs vēlaties, lai ādu kopjošās īpašības tiktu apvienotas ar dažādas pakāpes saules aizsardzību, mēs varam piedāvāt plašu saules aizsarglosjonu un aizsargspreju klāstu. Cilvēkiem ar jutīgu ādu mēs iesakām NIVEA Sun Protect & Sensitive kosmētiskos līdzekļus.

10. Ko darīt, ja saules aizsarglīdzekļi uz apģērba atstāj dzeltenus traipus?
Saules aizsarglīdzekļi satur dažādus UV filtrus, kas aizsargā ādu pret UVA un UVB stariem. UVA filtri īpaši izraisa dzeltenos traipus. Traipu veidošanās tiek īpaši veicināta, ja apģērbs nonāk saskarē ar ādu, pirms līdzeklis ir pilnībā iesūcies ādā. Šādos gadījumos apģērbs ir jāmērcē 30°C grādu temperatūrā, neizmantojot mazgāšanas līdzekli, un pēc tam ir jāizvēlas normālās mazgāšanas režīms 30°C temperatūrā. Ja traipi ir ieēdušies un redzami arī pēc mazgāšanas, vienu stundu mērcējiet audumu citronskābes šķīdumā (50 g citronskābes uz 1 l ūdens). Uzmanieties, ja apģērbs, piemēram, ir no smalka auduma un ar perlamutra pogām. Lūdzu, pirms lietošanas izmēģiniet līdzekli neuzkrītošā vietā. Vēl viena alternatīva – jūs varat izmantot tirdzniecībā pieejamos līdzekļus rūsas traipu noņemšanai, ievērojot lietošanas pamācību. Pēc tam mazgājiet apģērbu 30°C temperatūrā, izmantojot šķidro veļas mazgāšanas līdzekli. Jums ir jāizvairās lietot balinātājus, oksidējošos līdzekļus un veļas mazgāšanas pulverus, kā arī mazgāt apģērbu augstā temperatūrā.  Brīdinājums: Ņemiet vērā, ka citronskābe var būt kaitīga saskarē ar ādu (tā ir kairinoša, padara ādu jutīgu), saskarē ar acīm (kairinoša), lietojot pārtikā vai ieelpojot (kairinoša). Saskarē ar ādu var rasties iekaisumi un čūlas. Audu bojājumi ir atkarīgi no saskares ilguma. Šā iemesla dēļ mēs ļoti iesakām valkāt aizsargcimdus, rīkojoties ar citronskābi, un neieelpot citronskābes putekļus.

11. Kāpēc, lietojot saules aizsarglīdzekli, neveidojas tikpat labs iedegums kā bez tā?
Daudzi cilvēki domā, ka saules aizsarglīdzekļi ar augstu aizsargfaktoru (SPF) neļauj veidoties iedegumam, tāpēc lieto līdzekļus ar zemāku SPF. Taču iedegums veidojas pat tad, ja saules aizsarglīdzeklis ir stiprāks. Tas paņem ilgāku laiku, taču atstāj maigāku ietekmi uz jūsu ādu. Līdzekļi ar augstu saules aizsargfaktoru aizsargā ādu pret apdegumiem un UV staru izraisītu priekšlaicīgu novecošanos.

12. Kāds ir NIVEA kosmētisko līdzekļu glabāšanas laiks?
Ir pierādīts, ka visiem NIVEA kosmētiskajiem līdzekļiem glabāšanas laiks neatvērtā veidā ir vismaz 30 mēneši pēc ražošanas dienas, ja vien nav norādīts cits derīguma termiņa beigu datums. Ja kosmētiskais līdzeklis tiek pakļauts karstumam un gaismai, tā pamatstruktūra ar laiku var zaudēt savu ķīmisko stabilitāti. Mūsu padoms ir izmest tādus kosmētiskos līdzekļus, kas izskatās graudaini vai ūdeņaini vai ir zaudējuši savu krāsu vai smaržu.

13. Kas izraisa alerģiju pret sauli?
Alerģiju pret sauli izraisa oksidatīvais stress, kuru, savukārt, ādas šūnās rada ultravioletā starojuma stimulēti brīvie radikāļi. Tas izraisa pastiprinātu imūnsistēmas reakciju, un sākas iekaisuma procesi, kad parādās dažādi alerģiski simptomi. Parasti no šādas alerģijas cieš cilvēki, kuriem ir jutīga āda, – kopumā apmēram 20% cilvēku. Tā nav bīstama, taču ļoti nepatīkama. Mēs varam mēģināt izvairīties no alerģijas pret sauli, lietojot līdzsvarotu UVA/UVB aizsarglīdzekli, un UVA aizsardzībai jābūt īpaši augstai. Turklāt līdzekļa sastāvā esošās aktīvās vielas, kas aizsargā šūnas, piemēram, E vitamīns, stiprina ādas izturību pret saules iedarbību. Ja jūs vēlaties, lai ādu kopjošās īpašības tiktu apvienotas ar dažādas pakāpes saules aizsardzību, mēs varam piedāvāt plašu saules aizsarglosjonu un aizsargspreju klāstu. Cilvēkiem ar jutīgu ādu mēs iesakām NIVEA Sun Protect & Sensitive kosmētiskos līdzekļus.

Vai jums ir vēl kādi jautājumi?

Lūdzu, sazinieties ar mums, izmantojot mūsu tiešsaistes saziņas veidlapu.