1. Kāda ir atšķirība starp dezodorantu un antiperspirantu?
Dezodoranti nomāc baktērijas, kas izraisa ķermeņa smaku. Tie satur smaku likvidējošas aktīvās vielas, kas kavē baktēriju attīstību vai pat samazina baktēriju daudzumu padusēs.
Antiperspirantu aktīvās vielas – parasti tie ir alumīnija sāļi – samazina sviedru izdalīšanos no sviedru dziedzeriem, nosprostojot virsējās sviedru dziedzeru poras. Šis nosprostojums ar laiku mehāniski atdalās saistībā ar dabīgajiem ādas atjaunošanās procesiem. Antiperspirantiem ir smaku likvidējoša iedarbība, jo tie kavē baktēriju attīstību, pateicoties zemākam pH līmenim un mitruma samazināšanai padusēs.
2. Kādēļ NIVEA antiperspiranti satur alumīnija sāļus (piemēram, alumīnija hlorhidrātu)?
Daudzi cilvēki vēlas, lai dezodorants papildus smakas novēršanai samazinātu svīšanu, lai uz apģērba nerastos traipi. Visi iedarbīgie antiperspiranti satur alumīnija sāļus (piemēram, alumīnija hlorhidrātu). Šie sāļi veido pagaidu želejveida „korķīšus” virsējās sviedru dziedzeru porās. Tāpēc izdalās mazāk sviedru. Berzes un dabīgo ādas atjaunošanās procesu dēļ šie korķīši pēc laika pazūd. Alumīnija sāļi tiek drošā veidā izmantoti antiperspirantos jau vairāk nekā gadsimtu. Kosmētisko līdzekļu sastāvdaļas vispārīgi nosaka Eiropas Kosmētikas direktīva un tām tiek veiktas stingras drošuma un zinātniskās pārbaudes Eiropas un valsts līmenī.
3. Kāpēc mēs svīstam?
Svīšanu izraisa vairāki faktori. Ķermeņa temperatūras paaugstināšanās fizisku aktivitāšu dēļ un/vai paaugstināta temperatūra var izraisīt visa ķermeņa svīšanu. Svīšana notiek, lai tiktu regulēta ķermeņa temperatūra, zaudējot siltumu iztvaikošanas ceļā. Sviedrus izdala tā sauktie ekrīnie sviedru dziedzeri, un tie satur pārsvarā ūdeni un sāļus. Sviedri var izdalīties arī emocionāla vai psiholoģiska stresa dēļ. Šādos gadījumos parasti svīst galvenokārt paduses, pēdas, plaukstas un piere. Šādus sviedrus izdala ne tikai ekrīnie sviedru dziedzeri, bet arī apokrīnie sviedru dziedzeri. Apokrīno dziedzeru sviedri satur lipīdus un proteīnus, kurus pārstrādā uz ādas esošās baktērijas, izraisot raksturīgo ķermeņa smaku. Svīšana stresa ietekmē ir sena, evolūcijas gaitā saglabāta reakcija draudu situācijā (uzbrukuma/bēgšanas reakcija), un tai ir svarīga loma mūsu neverbālajā komunikācijā. Lai cīnītos pret stresa izraisītu svīšanu, mēs esam izstrādājuši NIVEA aerosola un rullīša dezodorantus pret stresu sievietēm un vīriešiem.
4. Vai ir kaitīgi apturēt svīšanu ar antiperspirantiem?
Antiperspirantu lietošana neietekmē ķermeņa termoregulāciju. Padušu zonā kopumā ir aptuveni 200 cm2, un tas ir tikai 1 % no ķermeņa virsmas. Tas ir pārāk maz, lai traucētu ķermeņa termoregulāciju. Antiperspirantu lietošanas drošums ir pierādīts daudzos pētījumos, un to izmantošana kosmētiskajos līdzekļos ir atļauta.
5. Kāpēc rodas smaka?
Tikko izdalītiem sviedriem nav smakas. Tikai tad, kad noteiktas padusēs esošās baktērijas sāk pārstrādāt (sadalīt) noteiktas sviedru sastāvdaļas, piemēram, lipīdus un proteīnus, rodas slikta smaka. Jūsu paduses ir ideāla vieta ādas baktēriju attīstībai, jo tur ir mitrs, pH līmenis ir augstāks un sviedru un tauku dziedzeri šajā zonā nodrošina optimālu barības vielu piegādi.
6. Kāpēc, lietojot NIVEA antiperspirantu vai dezodoranta aerosolu, tas ir jāsakrata?
Antiperspirantu aerosoli (piemēram, NIVEA DRY Spray) ir kārtīgi jāsakrata, lai antiperspiranta sastāvā esošā aktīvā pulvera (alumīnija sāls) sadalījums flakonā būtu vienmērīgs. Pretējā gadījumā līdzeklis var tikt izsmidzināts koncentrētā veidā, nosprostot ventili vai atstāt baltus traipus uz ādas vai apģērba. NIVEA aerosola dezodoranti uz spirta bāzes (piemēram, NIVEA Fresh sērijas līdzekļi – Fresh Pure, Fresh Natural, Fresh Flower un Fresh Comfort) nav jāsakrata.
7. Vai no dezodorantu lietošanas var rasties dzelteni traipi uz auduma?
Dzelteni traipi rodas sarežģītā reakcijā starp lipīdiem, sebumu, veļas mazgāšanas līdzekli un antiperspiranta aktīvo vielu. Pēc mūsu domām, šo procesu ietekmē vairāki faktori, piemēram, antiperspiranta lietošanas biežums un daudzums, apģērba nomaiņas biežums, apģērba mazgāšanas intensitāte, individuālais sviedru sastāvs, minerālvielu un mikroelementu saturs krāna ūdenī un paša auduma sastāvs. Labākais veids, kā novērst dzeltenu traipu rašanos, ir ļaut dezodorantam pilnībā nožūt pirms apģērba uzģērbšanas.
Tomēr ir svarīgi atcerēties, ka dzelteni traipi var rasties arī bez antiperspiranta sastāvdaļu klātbūtnes; līdzīgi notiek ar kreklu apkaklītēm – uz ādas esošie lipīdi savienojumā ar gaisā esošo netīrumu daļiņām izraisa noturīgus traipus, kurus vairs nav tik viegli iztīrīt. Reizēm plankumu rašanās var būt saistīta ar auduma krāsas smērēšanos.
Tos, kuri vēlas samazināt dzelteno traipu atstātās pēdas, varētu ieinteresēt NIVEA Invisible for Black & White sērijas līdzekļi.
8. Kā iztīrīt dzeltenos traipus?
Jau esošos dzeltenos traipus nevar iztīrīt vai mazināt ar biežu/regulāru apģērba mazgāšanu; reizēm mazgāšana pat var nostiprināt traipus.
Ja jūsu apģērbam ir traipi, pirms mazgāšanas ar veļas mazgāšanas līdzekli izskalojiet to vēsā ūdenī. Mums daudzos gadījumos izdevās iztīrīt šādus traipus, mērcējot apģērbu 5 % citronskābē aptuveni 24 stundas. Svarīga piezīme: pirms mazgāšanas normālajā programmā, 30°C temperatūrā, izmantojot šķidro mazgāšanas līdzekli, izskalojiet apģērbu tīrā ūdenī. Tomēr mēs nevaram garantēt, ka jums šādi izdosies iztīrīt visus traipus un apģērbu. Uzmanieties ar maigiem un krāsotiem audumiem un ar apģērbu, kuram ir perlamutra pogas, jo citronskābes šķīdums var tos sabojāt. Lūdzu, pirms lietošanas izmēģiniet līdzekli neuzkrītošā vietā.
Brīdinājums: Ņemiet vērā, ka citronskābe var būt kaitīga saskarē ar ādu (tā ir kairinoša, padara ādu jutīgu), saskarē ar acīm (kairinoša), lietojot pārtikā vai ieelpojot (kairinoša). Saskarē ar ādu var rasties iekaisumi un čūlas. Audu bojājumi ir atkarīgi no saskares ilguma. Šā iemesla dēļ mēs ļoti iesakām valkāt aizsargcimdus, rīkojoties ar citronskābi, un neieelpot citronskābes putekļus.
9. vai no dezodorantu lietošanas var rasties balti traipi uz auduma?
Daži dezodoranti, precīzāk, antiperspiranti, kas satur alumīnija sāļus, piemēram, alumīnija hlorhidrātu, noteiktos apstākļos var atstāt baltas paliekas uz apģērba, ja tos lieto nepareizi. Lietojot aerosolu antiperspirantus (piemēram, Nivea Deodorant Dry), ir svarīgi sakratīt šos līdzekļus, lai iegūtu vienmērīgu alumīnija hlorhidrāta pulvera sadalījumu flakonā un, līdz ar to, arī uz ādas. Lai izvairītos no baltajām paliekām, visiem antiperspirantu līdzekļiem ir pilnībā jāuzsūcas un jānožūst, pirms uzvelkat apģērbu. Baltās paliekas uz apģērba parasti var noņemt ar birsti. Tos, kuri vēlas izvairīties no balto traipu atstātajām pēdām, varētu ieinteresēt NIVEA Invisible for Black & White sērijas līdzekļi.
10. vai manis izvēlētais līdzeklis satur spirtu?
Faktiski ķīmijā termins „spirts” ir attiecināms uz ļoti daudziem savienojumiem. Visiem šiem savienojumiem ir kopīga atomu grupa molekulā. Taču parasti sarunvalodā ar spirtu saprot etanolu (tā ķīmiskais nosaukums: etilspirts), un šis spirts ir dzerams. Kosmētiskie līdzekļi, kuri saskaņā ar aprakstu „nesatur spirtu”, nesatur etanolu un tātad nesatur „spirtu” jeb „denaturēto spirtu”, kaut arī vārds „spirts” var būt redzams kosmētisko līdzekļu sastāvdaļu sarakstā jeb INCI (piemēram, stearilspirts).
11. cik ilgu laiku pēc skūšanās drīkst lietot alumīniju saturošu antiperspirantu?
Kad jūs skujaties, jūs likvidējat arī pavisam plānu ādas virskārtu, taču āda un tās aizsargbarjeras var netikt bojātas. Tomēr var rasties nelieli ievainojumi. Šādos gadījumos, ja āda ir iekaisusi vai ievainota, alumīniju saturošus dezodorantus nevajadzētu lietot. Pat ja padušu āda ir iekaisusi vai ievainota citu iemeslu dēļ, nevajadzētu lietot antiperspirantu.
12. vai no dezodorantu lietošanas var rasties krāsaini (piemēram, zaļi, brūni vai zilzaļi) traipi uz auduma?
Krāsainie traipi uz auduma veidojas līdzīgi kā dzeltenie traipi. Konkrēto traipu krāsu var ietekmēt krāna ūdenī sastopamie mikroelementi (piemēram, varš, mangāns, dzelzs). Dažos gadījumos krāsas pēdas var atstāt arī fluorescentie balināšanas līdzekļi (optiskie balinātāji). Krāsaini traipi uz gaiša apģērba var rasties arī tad, ja smērējas apģērba apakškārtas vai virskārtas krāsa. Tas bieži gadās tad, ja krāsots audums nav izturīgs pret sviedriem.